تبلیغات
وبلاگ مرجع برق بهمراه مطالب کاربردی فراوان - بررسی كیفیت برق در شبكه‌های قدرت و راههای كنترل و بهبود آن

بررسی كیفیت برق در شبكه‌های قدرت و راههای كنترل و بهبود آن

جمعه 6 آبان 1390 01:57 ب.ظنویسنده : علیرضا عباسی

 

بررسی كیفیت برق در شبكه‌های قدرت و راههای كنترل و بهبود آن

بررسی كیفیت برق در شبكه‌های قدرت و راههای كنترل و بهبود آن

كیفیت توان در سالهای اخیر به طور جدی مورد توجه موسسات برق و مصرف‌كنندگان در برخی از كشورها قرار گرفته است. عامل اصلی ضرورت بازنگری مساله، گسترش بكارگیری تجهیزات جدید الكتریكی در شبكه‌هاست. كاربرهای جدید مانند: میكروپروسسورها، كامپیوترها، وسایل الكترونیكی سیستم‌های تغذیه و كنترل الكتروموتورها و فرآیند تولید كوره‌های القایی، لامپهای كم‌مصرف و ... از یك سو حساسند و به توان الكتریكی با كیفیت مطلوب نیاز دارند و در ارزیابی كیفیت توان برق با توجه به ویژگیهای تجهیزات جدید و توقعات مشتركین بخصوص در محیط رقابت اقتصادی علاوه بر مدت زمان برق‌دار بودن، از جمله: پدیده‌های گذرای ضربه‌ای یا نوسانی، كاهش و افزایش كوتاه‌‌مدت ولتاژ، انحراف شكل موج و اعوجاج آن، تغییر فركانس، فلیكر و عدم تعادل ولتاژ باید دقیقاً‌مورد بررسی قرار گیرد. زیرا اثرات سوء آنها روی تجهیزات موجب عملكرد نادرست، صدمه دیدن دستگاه‌ها و قطع روند تولید می‌شود.
كیفیت توان از سه عامل زیر تاثیر می‌پذیرد.
1- فلیكر: نوسانات ولتاژ ناشی از راه‌اندازی تجهیزات خاص در كارخانجات، كارگاه‌ها و یا منازل نظیر موتورها، كوره‌های قوس الكتریكی و ... باعث فلیكر می‌شود.
2- هارمونیك‌ها: در شرایط هارمونیكی، مفاهیم توان‌های راكتیو و ظاهری با آنچه كه در شرایط شكل موج سینوسی خالص وجود دارد، متفاوت است. كه این عامل باعث ایجاد توان اعوجاجی می‌شود كه فقط در شرایط غیرسینوسی وجود دارد. در این مقاله سعی شده است با یك مثال ساده برخی از تفاوت‌های اساسی و اصولی كه در مفاهیم اولیه توان در شرایط هارمونیكی وجود دارد، نشان داده شود.
3- عدم تعادل ولتاژ: در شرایط نرمال دامنه ولتاژ سه فاز با هم برابر و اختلاف فاز بین آنها برابر 120 درجه است. هرگونه عدم تعادل برابر در دامنه ولتاژ و یا تغییر در اختلاف فاز بین ولتاژ‌های سه فاز نامتعادلی ولتاژ نامیده می‌شود. در این مقاله كوشش شده است بر استانداردهای معتبر موجود در زمینه كیفیت توان خصوصاً كمیت عدم تعادل ولتاژ اشاره شود و روابط مربوط به تحلیل شبكه سه فاز در شرایط عدم تعادل و روش محاسباتی برای ولتاژ و جریان در شبكه ارایه شود.
4- درخصوص روش‌های جبران‌سازی عدم تعادل ولتاژ در صنایع، پس از ارایه علل و تاثیرات عدم تعادل بر روی مصرف‌كننده‌های الكتریكی با تاكید بر وری الكتروموتورها در مورد روش‌های جبران‌سازی آن و فناوری‌های موجود در این زمینه بحث می‌شود. این فناوری‌ها بر پایه ادوات FACT بنا شده است كه در این مقاله با تاكید بر روی SVC‌ها به دلیل سادگی كاربرد آن بیان شده است. SVCها  تركیبی از خازن‌های ثابت، تریستورهای سوئیچ‌كننده خازن و سلفهای كنترل‌كننده تریستورها هستند كه به عنوان جبران‌كننده از آنها استفاده می‌شود.


آخرین ویرایش: - -

 
شنبه 21 آبان 1390 03:54 ب.ظ
آیا به نظر شما مقاله خوبی است؟؟
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر